
Айрън Мейдън (от английски Iron Maiden, в превод Желязната девица, наименование на средновековен уред за мъчения) са една от най-големите, най-успешните и най-продаваните (повече от 70 милиона копия по целия свят) хеви метъл групи на всички времена. За сега групата е издала 14 студиини албума, 4 компилации "най-доброто", 9 лайф албума и 4 бокс сета. Спечелили са наградата Ivor Novello Award за международни постижения за 2000г.
Талисманът на Мейдън, Еди, е станал основна фигура на обложките на групата, а присъства и на концертите. Първоначално Еди бил нарисуван от Дерек Ригс, но има множество въплъщения и от Мелвин Грант. Той също участва и вкомпютърната игра Ed Hunter, както и в много книги, комикси и други търговски продукти.
Айрън Мейдън стават известни благодарение на отличиния си стил. Мелодичните рифове в стила на хеви метъла, текстовете и вокалите се разпознават веднага. Бандата е известна и със земния подход към музиката си, енергичните и незабравими концерти, както и със своята отдаденост и преданност към феновете.
Много от текстовете на песните са за историята на Англия или са основани на книги или филми като:"Children of the Damned", "The Duellists", "The Clansman", "Aces High", "Paschendale", "Revelations", "The Loneliness of the Long Distance Runner","The Wicker Man", "The Prisoner", "Lord of the Flies", "Where Eagles Dare", "From Here To Eternity", "Out of the Silent Planet", "To Tame A Land" (по романа на Франк Хърбърт "Дюн"), "The Trooper" (по стихотворението The Charge of the Light Brigade от лорд Тенисън), "Rime of the Ancient Mariner" в която са използвани думи от Самюел Кулридж, и "Man on the Edge" (по филма Falling Down).
Групата е откривала и някои от основните музикални събития като Озфест (Ozzfest), Монстърс ъф рок(Mosters of Rock), Рок ин Рио(Rock in Rio) и Доунлоад фестивал (Download Festival).
Айрън Мейдън са на 24-то място в класацията на VH1 "100-те най-велики артисти/групи на хард рока", а според списание Kerrang са най-добрата група за последните 25 години. А също така са на четвърто място в класацията на MTV "10-те най-велики хеви метъл банди на всички времена"
Съдържание[скриване]
1 История
1.1 Първоначален Успех
1.2 Следващия Етап
1.3 Експериментации
1.4 Упадъкът
1.5 Вятърът на Промените
1.6 Отново Заедно
1.7 Новото Хилядолетие
1.8 A Matter of Life and Death
2 Състав
2.1 Оригинален
2.2 В момента
3 Айрън Мейдън в България
4 Дискография
4.1 Студийни албуми
4.2 Изпълнения на живо
4.3 Компилации
4.4 Видео/DVD
4.5 Сингъли
5 Виж Също
6 Външни препратки
//
[редактиране] История
Пътят от началото да наши дни е дълъг и започва през 1975г, след като басистът Стив Харис напуска старата си група (Smiler), понеже не приемали много от песните които той пишел. Името му хрумнало, докато гледал адаптация на "Човека с желязната маска" и се сетил за средновековния уред за мъчения.
Харис и китариста Дейв Мъри са хората, които са участвали в групата най-дълго. Съставът на групата е променян общо 12 пъти през 70те години. Тогава те свирели в Лондонския Ийст енд (East End), търсейки постоянния състав на групата. Въпреки, че Мейдън са метъл група повлияна от Лед Цепелин (Led Zeppelin), Дийп Пърпъл (Deep Purple), Куин (Queen), Джудас Прийст (Judas Priest), Блек Сабат (Black Sabbath), Йес (Yes) първоначалното им звучене се приближавало повече до пънка. Оригиналният вокал Пол Дей бил заменен от Денис Уилкок, който бил голям фен на Кис (Kiss) и използвал огънени ефекти, грим и фалшива кръв на сцената. Той бил първото вдъхновение за Еди. Нямало певец, който да притежава певчески способности и присъствие на сцената, за да се развива групата. Това се променило през 1978г, когато Харис и Мъри приели в групата пънк певеца Пол Диано и барабаниста Дог Сампсън.
По това време Мейдън били истинска сензация в Англия. Вече свирели от три години, но все още не били записали музиката си. В навечерието на 1978г, бандата записала един от най-известните демо записи в историята на хард рока - The Soudhouse Tapes. Само с четири песни групата продала пет хиляди копия само за няколко седмици, след това оригиналите стрували хиляди долари (до пре-издаването през 1996г.). Две от парчетата ("Prowler" и "Iron Maiden")стигнали първо място в Английските метъл класации. Първота им появяване в албум било в компилацията Metal for Muthas излезнал през 1980г. съдържащ две по-ранни версии на "Sanctuary" и "Wrathchild".
В групата се присъединявали различни китаристи към Мъри. Това приключило с пристигането на Денис Стратън. Групата искала да подпише с Ейдриън Смит, но той отказал понеже пеел и свирел със собствената си група. Стратън довел със себе си и нов барабанист - Клив Бър. В този състав групата влезнала в звукозаписното студио, след като подписали договор с EMI през ноември 1979г, който продължава и до сега.
[редактиране] Първоначален Успех
Първият албум
Невероятния "Iron Maiden" излиза през 1980г. и е абсолютен успех сред феновете и критиката. След този албум групата става един от основните представители на Новата Вълна на Британския Хеви Метъл (New Wave of British Heavy Metal). Групата откривала турнето на Kiss (Unmasced Tour) и отделни концерти на Judas Priest. След турнето с Kiss, Денис Стратън бил изгонен от групата поради творчески различия, а на негово място дошъл Ейдриън Смит.
Той внесъл по-остър и тежък звук в групата, който бил напълно различен от бавното, блус звучене на Мъри. Една от запазените марки на групата е "двойната водеща китара", въведена от Тин Лизи и Уисшбоун Аш и доразвита от Джудас Прийст и Мейдън.
През 1981г. излиза втория албум на групата - "Killers". Той съдържал отдавна написани парчета, които не били включени в първия албум. Само две песни написани специално за албум (едноименното парче и "Murders in the Rue Morgue").
[редактиране] Следващия Етап
Както много други групи, така и Мейдън пиели много алкохол в ранните си дни. За сметка на това рядко употребявали наркотици, а Стив Харис твърди, че никога не е опитвал. Изключение прави само Пол Диано, който демонстрирал изключително саморазрушително държание най-вече поради употребата на кокаин. Изпълненията му започнали да се влошават, точно когато бандата била на път да пробие в Америка. И така в края на 1981г. Пол Диано бил заменен от бившия вокалист на Samson Брус Дикинсън. Легендарният DJ Томи Ванс казал на Дикинсън да не се присъединява към групата — съвет който не бил приет. Дебютният албум на Дикисън с Айрън Мейдън (The Number of the Beast) е считан за класика в хеви метъла. Този албум им донесъл световна популярност и съдържал хитове като „The Number of the Beast“, „Run to the Hills“ и „Hallowed Be Thy Name“. За втори път групата поема на световно турне в САЩ, Канада, Австралия и Япония. Турнето било придружено от много спорове и обвинения от религиозни общества, заклеймявайки Айрън Мейдън като сатанинска група, поради мрачните текстове, които се прдполагало, че са думи на Сатаната. Твърденията се въртели основно около едноименната песен, в която всъщност се говори за лош сън. Членовете на групата се опитали да се защитят казвайки, че става въпрос за един кошмар на Стив Харис, но обвиненията продължили. Дори група християнски активисти изгаряли записи на Мейдън и Ози Озбърн. Тези спорове, за съжаление, са основната причина за стереотипът, че хеви метълът е въплащение на Сатаната. Всъщност повечето от обвиненията са на основата на погрешна интрепретация на текста и страх от агресивната и енергична природа на музиката.
На същото турне, продуцентът на групата Мартин Брич катастрофирал с хора отиващи на църква. Сумата за поправката възлизала на £666, но той отказал да плати.
Oбложката на Peace of Mind 1983
След турнето барабаниста Клайв Бър бил заместен от Нико Макбрейн. Така групата се върнала в звукозаписното студио, за да запише още четири мулти-платинени албума:"Piece of Mind", съдържащ "Flight of Icarus" и "The Trooper" (1983), "Powerslave" съдържащ "2 Minutes to Midnight", "Aces High", и "Rime of the Ancient Mariner" (1984), двойният лаф албум "Live After Death" (1985), и експерименталния, "Somewhere in Time" (провокиран от Ейдриън Смит)(1986) съдържащ "Wasted Years."
Обвиненията в сатанизъм не спрели - имало много спорове за окултното послание в музиката по онова време, което се откривало най-често като се пускал записа на обратно. В албума "Piece of Mind" посланието било поставено преди песента "Stil Life" и било просто шега. Ако пуснете парчето на обратно, ясно ще чуета барабаниста да казва:"Hmm, Hmmm, what ho sed de t'ing wid de t'ree bonce. Don't meddle wid t'ings you don't understand". По-късно, Макбрейн признал, че това е "великото" му впечатление от Иди Амин Дада, което в превод означава:"Защо, казало чудовището с три глави, се бъркате в неща, които не разбирате".
Също така, албумът "Piece of Mind" ги въвлякъл в спор с писателя Франк Хърбърт, понеже групата искала да запише парче кръстено на книгата "Дюн". Не само, че отказал, Хърбърт отказал дори реплики от книгата да се появят като интро към песента. Молбата на Стив Харис била посрещната с острия отговор на агента:"Не. Защото Франк Хърбърт не харесва рок банди, особенно хеви рок банди и особенно банди като Айрън Мейдън". И така песента излиза на бял свят през 1983г. под името "To Tame a Land".
[редактиране] Експериментации
През 1988г. групата опитала различен подход към седмият си студиен албум, озаглавен "Seventh Son of a Seventh Son". Това е концептуален албум, разказващ историята на дете с магически способности, по мотиви от книгата "Седмият син" на Орсън Скот Кард. За пръв път групата използва кийборд при записите. Също така групата оглавява фестивалът Монстърс ъф Рок (Monsters of Rock). За да завършат първите си десет години Мейдън издават "The First Ten Years" - поредица от 10 диска и грамофонни плочи.
[редактиране] Упадъкът
За пръв път от седем години бандата променя състава си заради напускането на китариста и бек вокала Ейдриън Смит. Бившият китарист на Гилан,Яник Гърс е избран за ново попълнение и с него през 1990г. издали "No Prayer for the Dying". Този албум връщал групата към по-старото, по-твърдо звучене на групата. Също така Брус Дикинсън започва да експериментира в много от песните, придавайки по-агресивно и тежко звучене от оперния си стил, който бил станал запазената му марка. Въпреки това групата се сдобила с първият си (и единствен до момента) хит сингъл "Bring Your Daughter to the Slaughter". Песента държи рекорда за най-бързо изкачване до номер едно и за най-бързо изпадане от класацията - всичко само в растояние на няколко седмици. Първоначално песента била написана и записана от Брус Дикинсън за петия филм от поредицата "Кошмарите на Елм стрийт" (Nightmare on Elm Street).
Преди излизането на "No Prayer for the Dying" Брус Дикинсън офицaлно обявява започването на сoловата си кариера с Яник Герс като китарист. През 1991г. Дикинсън прави самостоятелно турне и се завръща за записването на албума "Fear of the Dark". Излезнал през 1992г. албумът се радвал на популярност сред феновете, особенно едноименното парче и "Afraid to Shoot Straingers".
През 1993г. Брус Дикинсън окончателно напуска груnaта, за да се отдаде на соловата си кариера. Въпреки това Брус се съгласил да остане за едно последно турне и два лайф албума. Първият "A Real Live One" включвал парчета от 1986г. до 1992г. и излезнал през Март 1993г. Вторият "A Real Dead One" включвал парчетата от 1975г. до 1984г. и излиза след като Дикинсън вече е напуснал групата. Последното му шоу с групата било на 28.08.1993г. записано и излъчено от ВВС, а след това и на видео под името "Rising Hell Magician Simon Drake", кулминацията на което била "смъртта" на Брус в желязна девица (Iron Maiden).
A real dead one - 1993
[редактиране] Вятърът на Промените
Групата прослушала десетки вокали, между които и Дъги Уайт от Рейнбоу и Джеймс Лабри от Дрийм Тиътър, но те отказали. Най-накрая, през 1994г. се спрели на Блейз Бейли от Wolfsbane. Той имал съвсем различен стил в старата си група и феновете го приели със смесени чуства. След три годишно мълчание бандата се завръща през 1995г. с незабравимия "The X Factor". Като цяло той бил по-мрачен, по-дълбокосмислен и по-интроспективен от обикновенно. Главният текстописец Стив Харис преминавал през тежък период в личен план (развод и смъртта на баща му) и това се отразило в музиката му. Албумът започвал с епичното 11-минутно парче "The Sign of the Cross", което според мнозина е класика в жанра. Първият концерт за новия албум бил на 28.09.1995г. в Йерусалим.
Групата прекарала по-голямата част от 1996г. в турнета, за да се завърне в студията през 1998г, за да за пише "Virtual XI". За съжаление албумът не съдържа запомнящи се песни. Само "The Clansman" и "Futureal" останали на сцена, а достиженията им в класациите било крайно незадоволително. "Virtual XI" бил първият албум на групата който достигнал продажби от един милион копия - това била смъртната присъда на Бейли.
[редактиране] Отново Заедно
Брус Дикинсън
През февруари 1999г. Бейли напуска групата по взаймно съгласие. Причината за напускането му било незадоволителното представяне на сцената - гласът му не можел да издържи цяло турне на Мейдън. След това груапата обявила завръщането на Брус Дикинсън и Ейдриън Смит. Така се възраждал съставът от 80-те, като в добавка имало и трети китарист - Яник Герс.
[редактиране] Новото Хилядолетие
През 2000г. нов период започнал за групата с албума "Brave New World". Албумът бил по-дълъг, текстовете включвали мрачни и социални теми и показал прогресив-метъл страната на Мейдън. Групата тръгнала на турне, което приключило през януари 2001г. на прочутия фестивал Rock in Rio, където Мейдън свирили пред повече от 250 000 души.
Прогресив вълната се продължила и в следващия албум - "Dance of Death". Въпреки, че не успя да стане дори златен по продажби в САЩ, той станал платинен в няколко други държави и показал на света, че Айрън Мейдън все още е една от големите групи в хеви метъла. В последствие и двата албума били наречени "Най-добър метъл албум" съответно за 2000г. и за 2003г. от Metal-Rules.com.
През 2005г. групата обявява световното си турне по случай 25 години от излизането на първият си албум и 30 години от основаването на групата. Сингълът "The Number of the Beast" бил преиздаден и се заковал направо на трето място в Британските класации. След това групата тръгва на път за ново турне за DVD-то "The Early Days" с изпълнения главно от периода 1975-1983.
Също така групата свирила на 10-тия Озфест, преди Блек Сабат (от 15 Юли до 20 август 2005). Няколко вечери подред феновете гледат Мейдън вместо Ози Озбърн, който има проблеми с гласа си, като впоследсвие ги замерят с яйца и други предмети. Следва скандал с жената на Ози, в който Мейдън не се представят особено добре. Освен това Мейдън свирили в няколко града, който не били включени в турнето - Квебек, Торонто и Денвър. По време на това турне получили своя звезда на Алеята на Славата в Холивуд.
[редактиране] A Matter of Life and Death
14-тият студиен албум на групата излиза на 28 август 2006г. и е предшестван от сингъла "The Reincarnation of Benjamin Breeg". Албумът отново е продуциран от Кевин Ширли и е най-дългият албум на групата до момента. Групата също така записала и четири кавъра: "Tush" на ZZ Top, "Space Truckin'" на Deep Purple, "Angel of Death" на Thin Lizzy и "Hocus Pocus" на Focus. Въпреки това никоя от песните не излезнала като сингъл.
[редактиране] Състав
[редактиране] Оригинален
Пол Диано - вокали
Дейв Съливан - китара (заменен от Дейв Мъри, само след няколко месеца)
Тери Ренс - китара
Стив Харис - бас
Рон Матюс - барабани
[редактиране] В момента
Брус Дикинсън - вокали
Дейв Мъри - китара
Яник Герс - китара
Ейдриън Смит - китара
Стив Харис - бас и клавишни
Нико Макбрейн - барабани
[редактиране] Айрън Мейдън в България
1995 г. — Айрън Мейдън с вокал Блейз Бейли дават концерт в София.
2000 г. — Планиран е концерт на Мейдън в София с класическия им вокал Брус Дикинсън и билетите са почти разпродадени, когато Яник Герс пада от сцената в Германия, чупи ръка и концертът е отменен. Вместо тях идва групата Мотър Хед.
2007 г., 4 юни — Концерт на Айрън Мейдън в София, на стадион "Локомотив". Подгряващи групи са Ахат и Лорън Харис (дъщеря на Стив Харис ) с бандата си.
[редактиране] Дискография
[редактиране] Студийни албуми
Iron Maiden - 1980
Killers - 1981
The Number of the Beast - 1982
Piece of Mind - 1983
Powerslave - 1984
Somewhere in Time - 1986
Seventh Son of a Seventh Son - 1988
No Prayer for the Dying - 1990
Fear of the Dark - 1992
The X Factor - 1995
Virtual XI - 1998
Brave New World - 2000
Dance of Death - 2003
A Matter of Life and Death - 2006
[редактиране] Изпълнения на живо
Live After Death - 14.10.1985
Live at Donington - 22.08.1992
A Real Live One - 22.03.1993
A Real Dead One - 18.10.1993
Rock in Rio - 26.03.2002
Death on the Road - 30.08.2005
[редактиране] Компилации
The First Ten Years - 1990
The Story So Far (part one) - 1995
The Story So Far (part two) - 1995
Best of the Beast - 1996
Eddie's Head - 1998
Ed Hunter - 1999
Edward The Great - 2002
Eddie's Archive - 2002
The Essential Iron Maiden - 2005
Edward The Great - 2005
[редактиране] Видео/DVD
Live at the Rainbow - 1980
Video Pieces - 1983
Behind the Iron Curtain - 1985
Live After Death - 1985
12 Wasted Years - 1987
Maiden England - 1989
The First Ten Years - The Videos - 1990
From There to Eternity - 1992
Donington Live 1992 - 1993
Raising Hell - 1993
Classic Albums: The Number of the Beast - 2001
Rock in Rio - 2002
Visions of the Beast - 2003
The Early Days - 2004
Death on the Road - 2006
[редактиране] Сингъли
The Soundhouse Tapes - 1979
Running Free - 1980
Sanctuary - 1980
Women in Uniform - 1980
Live!! + one - 1980
Twilight Zone/Wrathchild - 1981
Purgatory - 1981
Maiden Japan - 1981
Run to the Hills - 1982
The Number of the Beast - 1982
Flight of Icarus - 1983
The Trooper - 1983
2 Minutes to Midnight - 1984
Aces High - 1984
Running Free (live) - 1985
Run to the Hills (live) - 1985
Wasted Years - 1986
Stranger in a Strange Land - 1986
Can I Play With Madness - 1988
The Evil That Men Do - 1988
The Clairvoyant - 1988
Infinite Dreams (live) - 1989
Holy Smoke - 1990
Bring Your Daughter ... to the Slaughter - 1990
Be Quick or be Dead - 1992
From Here to Eternity - 1992
Wasting Love - 1992
Fear of the Dark (live) - 1993
Hallowed by the Name (live) - 1993
Man on the Edge - 1995
Lord of the Flies - 1996
Virus - 1996
The Angel and the Gambler - 1998
Futureal - 1998
The Wicker Man - 2000
Out of the Silent Planet - 2000
Run to the Hills - 2002 re-release
Wildest Dreams - 2003
Rainmaker - 2003
No More Lies - 2004
The Number of the Beast - 2005 re-release
The Trooper - 2005 re-release
The Reincarnation of Benjamin Breeg - 2006
[редактиране] Виж Също
Метъл
Джудас Прийст
Лед Цепелин
Дийп Пърпъл
Блек Сабат
Рейнбоу
Брус Дикинсън
[редактиране] Външни препратки
http://www.ironmaiden.com/ Официален сайт на iron maiden
http://www.ironmaidenforever.hit.bg/ Фен сайт
Phantom Of The Opera - Everything about Iron Maiden
Талисманът на Мейдън, Еди, е станал основна фигура на обложките на групата, а присъства и на концертите. Първоначално Еди бил нарисуван от Дерек Ригс, но има множество въплъщения и от Мелвин Грант. Той също участва и вкомпютърната игра Ed Hunter, както и в много книги, комикси и други търговски продукти.
Айрън Мейдън стават известни благодарение на отличиния си стил. Мелодичните рифове в стила на хеви метъла, текстовете и вокалите се разпознават веднага. Бандата е известна и със земния подход към музиката си, енергичните и незабравими концерти, както и със своята отдаденост и преданност към феновете.
Много от текстовете на песните са за историята на Англия или са основани на книги или филми като:"Children of the Damned", "The Duellists", "The Clansman", "Aces High", "Paschendale", "Revelations", "The Loneliness of the Long Distance Runner","The Wicker Man", "The Prisoner", "Lord of the Flies", "Where Eagles Dare", "From Here To Eternity", "Out of the Silent Planet", "To Tame A Land" (по романа на Франк Хърбърт "Дюн"), "The Trooper" (по стихотворението The Charge of the Light Brigade от лорд Тенисън), "Rime of the Ancient Mariner" в която са използвани думи от Самюел Кулридж, и "Man on the Edge" (по филма Falling Down).
Групата е откривала и някои от основните музикални събития като Озфест (Ozzfest), Монстърс ъф рок(Mosters of Rock), Рок ин Рио(Rock in Rio) и Доунлоад фестивал (Download Festival).
Айрън Мейдън са на 24-то място в класацията на VH1 "100-те най-велики артисти/групи на хард рока", а според списание Kerrang са най-добрата група за последните 25 години. А също така са на четвърто място в класацията на MTV "10-те най-велики хеви метъл банди на всички времена"
Съдържание[скриване]
1 История
1.1 Първоначален Успех
1.2 Следващия Етап
1.3 Експериментации
1.4 Упадъкът
1.5 Вятърът на Промените
1.6 Отново Заедно
1.7 Новото Хилядолетие
1.8 A Matter of Life and Death
2 Състав
2.1 Оригинален
2.2 В момента
3 Айрън Мейдън в България
4 Дискография
4.1 Студийни албуми
4.2 Изпълнения на живо
4.3 Компилации
4.4 Видео/DVD
4.5 Сингъли
5 Виж Също
6 Външни препратки
//
[редактиране] История
Пътят от началото да наши дни е дълъг и започва през 1975г, след като басистът Стив Харис напуска старата си група (Smiler), понеже не приемали много от песните които той пишел. Името му хрумнало, докато гледал адаптация на "Човека с желязната маска" и се сетил за средновековния уред за мъчения.
Харис и китариста Дейв Мъри са хората, които са участвали в групата най-дълго. Съставът на групата е променян общо 12 пъти през 70те години. Тогава те свирели в Лондонския Ийст енд (East End), търсейки постоянния състав на групата. Въпреки, че Мейдън са метъл група повлияна от Лед Цепелин (Led Zeppelin), Дийп Пърпъл (Deep Purple), Куин (Queen), Джудас Прийст (Judas Priest), Блек Сабат (Black Sabbath), Йес (Yes) първоначалното им звучене се приближавало повече до пънка. Оригиналният вокал Пол Дей бил заменен от Денис Уилкок, който бил голям фен на Кис (Kiss) и използвал огънени ефекти, грим и фалшива кръв на сцената. Той бил първото вдъхновение за Еди. Нямало певец, който да притежава певчески способности и присъствие на сцената, за да се развива групата. Това се променило през 1978г, когато Харис и Мъри приели в групата пънк певеца Пол Диано и барабаниста Дог Сампсън.
По това време Мейдън били истинска сензация в Англия. Вече свирели от три години, но все още не били записали музиката си. В навечерието на 1978г, бандата записала един от най-известните демо записи в историята на хард рока - The Soudhouse Tapes. Само с четири песни групата продала пет хиляди копия само за няколко седмици, след това оригиналите стрували хиляди долари (до пре-издаването през 1996г.). Две от парчетата ("Prowler" и "Iron Maiden")стигнали първо място в Английските метъл класации. Първота им появяване в албум било в компилацията Metal for Muthas излезнал през 1980г. съдържащ две по-ранни версии на "Sanctuary" и "Wrathchild".
В групата се присъединявали различни китаристи към Мъри. Това приключило с пристигането на Денис Стратън. Групата искала да подпише с Ейдриън Смит, но той отказал понеже пеел и свирел със собствената си група. Стратън довел със себе си и нов барабанист - Клив Бър. В този състав групата влезнала в звукозаписното студио, след като подписали договор с EMI през ноември 1979г, който продължава и до сега.
[редактиране] Първоначален Успех
Първият албум
Невероятния "Iron Maiden" излиза през 1980г. и е абсолютен успех сред феновете и критиката. След този албум групата става един от основните представители на Новата Вълна на Британския Хеви Метъл (New Wave of British Heavy Metal). Групата откривала турнето на Kiss (Unmasced Tour) и отделни концерти на Judas Priest. След турнето с Kiss, Денис Стратън бил изгонен от групата поради творчески различия, а на негово място дошъл Ейдриън Смит.
Той внесъл по-остър и тежък звук в групата, който бил напълно различен от бавното, блус звучене на Мъри. Една от запазените марки на групата е "двойната водеща китара", въведена от Тин Лизи и Уисшбоун Аш и доразвита от Джудас Прийст и Мейдън.
През 1981г. излиза втория албум на групата - "Killers". Той съдържал отдавна написани парчета, които не били включени в първия албум. Само две песни написани специално за албум (едноименното парче и "Murders in the Rue Morgue").
[редактиране] Следващия Етап
Както много други групи, така и Мейдън пиели много алкохол в ранните си дни. За сметка на това рядко употребявали наркотици, а Стив Харис твърди, че никога не е опитвал. Изключение прави само Пол Диано, който демонстрирал изключително саморазрушително държание най-вече поради употребата на кокаин. Изпълненията му започнали да се влошават, точно когато бандата била на път да пробие в Америка. И така в края на 1981г. Пол Диано бил заменен от бившия вокалист на Samson Брус Дикинсън. Легендарният DJ Томи Ванс казал на Дикинсън да не се присъединява към групата — съвет който не бил приет. Дебютният албум на Дикисън с Айрън Мейдън (The Number of the Beast) е считан за класика в хеви метъла. Този албум им донесъл световна популярност и съдържал хитове като „The Number of the Beast“, „Run to the Hills“ и „Hallowed Be Thy Name“. За втори път групата поема на световно турне в САЩ, Канада, Австралия и Япония. Турнето било придружено от много спорове и обвинения от религиозни общества, заклеймявайки Айрън Мейдън като сатанинска група, поради мрачните текстове, които се прдполагало, че са думи на Сатаната. Твърденията се въртели основно около едноименната песен, в която всъщност се говори за лош сън. Членовете на групата се опитали да се защитят казвайки, че става въпрос за един кошмар на Стив Харис, но обвиненията продължили. Дори група християнски активисти изгаряли записи на Мейдън и Ози Озбърн. Тези спорове, за съжаление, са основната причина за стереотипът, че хеви метълът е въплащение на Сатаната. Всъщност повечето от обвиненията са на основата на погрешна интрепретация на текста и страх от агресивната и енергична природа на музиката.
На същото турне, продуцентът на групата Мартин Брич катастрофирал с хора отиващи на църква. Сумата за поправката възлизала на £666, но той отказал да плати.
Oбложката на Peace of Mind 1983
След турнето барабаниста Клайв Бър бил заместен от Нико Макбрейн. Така групата се върнала в звукозаписното студио, за да запише още четири мулти-платинени албума:"Piece of Mind", съдържащ "Flight of Icarus" и "The Trooper" (1983), "Powerslave" съдържащ "2 Minutes to Midnight", "Aces High", и "Rime of the Ancient Mariner" (1984), двойният лаф албум "Live After Death" (1985), и експерименталния, "Somewhere in Time" (провокиран от Ейдриън Смит)(1986) съдържащ "Wasted Years."
Обвиненията в сатанизъм не спрели - имало много спорове за окултното послание в музиката по онова време, което се откривало най-често като се пускал записа на обратно. В албума "Piece of Mind" посланието било поставено преди песента "Stil Life" и било просто шега. Ако пуснете парчето на обратно, ясно ще чуета барабаниста да казва:"Hmm, Hmmm, what ho sed de t'ing wid de t'ree bonce. Don't meddle wid t'ings you don't understand". По-късно, Макбрейн признал, че това е "великото" му впечатление от Иди Амин Дада, което в превод означава:"Защо, казало чудовището с три глави, се бъркате в неща, които не разбирате".
Също така, албумът "Piece of Mind" ги въвлякъл в спор с писателя Франк Хърбърт, понеже групата искала да запише парче кръстено на книгата "Дюн". Не само, че отказал, Хърбърт отказал дори реплики от книгата да се появят като интро към песента. Молбата на Стив Харис била посрещната с острия отговор на агента:"Не. Защото Франк Хърбърт не харесва рок банди, особенно хеви рок банди и особенно банди като Айрън Мейдън". И така песента излиза на бял свят през 1983г. под името "To Tame a Land".
[редактиране] Експериментации
През 1988г. групата опитала различен подход към седмият си студиен албум, озаглавен "Seventh Son of a Seventh Son". Това е концептуален албум, разказващ историята на дете с магически способности, по мотиви от книгата "Седмият син" на Орсън Скот Кард. За пръв път групата използва кийборд при записите. Също така групата оглавява фестивалът Монстърс ъф Рок (Monsters of Rock). За да завършат първите си десет години Мейдън издават "The First Ten Years" - поредица от 10 диска и грамофонни плочи.
[редактиране] Упадъкът
За пръв път от седем години бандата променя състава си заради напускането на китариста и бек вокала Ейдриън Смит. Бившият китарист на Гилан,Яник Гърс е избран за ново попълнение и с него през 1990г. издали "No Prayer for the Dying". Този албум връщал групата към по-старото, по-твърдо звучене на групата. Също така Брус Дикинсън започва да експериментира в много от песните, придавайки по-агресивно и тежко звучене от оперния си стил, който бил станал запазената му марка. Въпреки това групата се сдобила с първият си (и единствен до момента) хит сингъл "Bring Your Daughter to the Slaughter". Песента държи рекорда за най-бързо изкачване до номер едно и за най-бързо изпадане от класацията - всичко само в растояние на няколко седмици. Първоначално песента била написана и записана от Брус Дикинсън за петия филм от поредицата "Кошмарите на Елм стрийт" (Nightmare on Elm Street).
Преди излизането на "No Prayer for the Dying" Брус Дикинсън офицaлно обявява започването на сoловата си кариера с Яник Герс като китарист. През 1991г. Дикинсън прави самостоятелно турне и се завръща за записването на албума "Fear of the Dark". Излезнал през 1992г. албумът се радвал на популярност сред феновете, особенно едноименното парче и "Afraid to Shoot Straingers".
През 1993г. Брус Дикинсън окончателно напуска груnaта, за да се отдаде на соловата си кариера. Въпреки това Брус се съгласил да остане за едно последно турне и два лайф албума. Първият "A Real Live One" включвал парчета от 1986г. до 1992г. и излезнал през Март 1993г. Вторият "A Real Dead One" включвал парчетата от 1975г. до 1984г. и излиза след като Дикинсън вече е напуснал групата. Последното му шоу с групата било на 28.08.1993г. записано и излъчено от ВВС, а след това и на видео под името "Rising Hell Magician Simon Drake", кулминацията на което била "смъртта" на Брус в желязна девица (Iron Maiden).
A real dead one - 1993
[редактиране] Вятърът на Промените
Групата прослушала десетки вокали, между които и Дъги Уайт от Рейнбоу и Джеймс Лабри от Дрийм Тиътър, но те отказали. Най-накрая, през 1994г. се спрели на Блейз Бейли от Wolfsbane. Той имал съвсем различен стил в старата си група и феновете го приели със смесени чуства. След три годишно мълчание бандата се завръща през 1995г. с незабравимия "The X Factor". Като цяло той бил по-мрачен, по-дълбокосмислен и по-интроспективен от обикновенно. Главният текстописец Стив Харис преминавал през тежък период в личен план (развод и смъртта на баща му) и това се отразило в музиката му. Албумът започвал с епичното 11-минутно парче "The Sign of the Cross", което според мнозина е класика в жанра. Първият концерт за новия албум бил на 28.09.1995г. в Йерусалим.
Групата прекарала по-голямата част от 1996г. в турнета, за да се завърне в студията през 1998г, за да за пише "Virtual XI". За съжаление албумът не съдържа запомнящи се песни. Само "The Clansman" и "Futureal" останали на сцена, а достиженията им в класациите било крайно незадоволително. "Virtual XI" бил първият албум на групата който достигнал продажби от един милион копия - това била смъртната присъда на Бейли.
[редактиране] Отново Заедно
Брус Дикинсън
През февруари 1999г. Бейли напуска групата по взаймно съгласие. Причината за напускането му било незадоволителното представяне на сцената - гласът му не можел да издържи цяло турне на Мейдън. След това груапата обявила завръщането на Брус Дикинсън и Ейдриън Смит. Така се възраждал съставът от 80-те, като в добавка имало и трети китарист - Яник Герс.
[редактиране] Новото Хилядолетие
През 2000г. нов период започнал за групата с албума "Brave New World". Албумът бил по-дълъг, текстовете включвали мрачни и социални теми и показал прогресив-метъл страната на Мейдън. Групата тръгнала на турне, което приключило през януари 2001г. на прочутия фестивал Rock in Rio, където Мейдън свирили пред повече от 250 000 души.
Прогресив вълната се продължила и в следващия албум - "Dance of Death". Въпреки, че не успя да стане дори златен по продажби в САЩ, той станал платинен в няколко други държави и показал на света, че Айрън Мейдън все още е една от големите групи в хеви метъла. В последствие и двата албума били наречени "Най-добър метъл албум" съответно за 2000г. и за 2003г. от Metal-Rules.com.
През 2005г. групата обявява световното си турне по случай 25 години от излизането на първият си албум и 30 години от основаването на групата. Сингълът "The Number of the Beast" бил преиздаден и се заковал направо на трето място в Британските класации. След това групата тръгва на път за ново турне за DVD-то "The Early Days" с изпълнения главно от периода 1975-1983.
Също така групата свирила на 10-тия Озфест, преди Блек Сабат (от 15 Юли до 20 август 2005). Няколко вечери подред феновете гледат Мейдън вместо Ози Озбърн, който има проблеми с гласа си, като впоследсвие ги замерят с яйца и други предмети. Следва скандал с жената на Ози, в който Мейдън не се представят особено добре. Освен това Мейдън свирили в няколко града, който не били включени в турнето - Квебек, Торонто и Денвър. По време на това турне получили своя звезда на Алеята на Славата в Холивуд.
[редактиране] A Matter of Life and Death
14-тият студиен албум на групата излиза на 28 август 2006г. и е предшестван от сингъла "The Reincarnation of Benjamin Breeg". Албумът отново е продуциран от Кевин Ширли и е най-дългият албум на групата до момента. Групата също така записала и четири кавъра: "Tush" на ZZ Top, "Space Truckin'" на Deep Purple, "Angel of Death" на Thin Lizzy и "Hocus Pocus" на Focus. Въпреки това никоя от песните не излезнала като сингъл.
[редактиране] Състав
[редактиране] Оригинален
Пол Диано - вокали
Дейв Съливан - китара (заменен от Дейв Мъри, само след няколко месеца)
Тери Ренс - китара
Стив Харис - бас
Рон Матюс - барабани
[редактиране] В момента
Брус Дикинсън - вокали
Дейв Мъри - китара
Яник Герс - китара
Ейдриън Смит - китара
Стив Харис - бас и клавишни
Нико Макбрейн - барабани
[редактиране] Айрън Мейдън в България
1995 г. — Айрън Мейдън с вокал Блейз Бейли дават концерт в София.
2000 г. — Планиран е концерт на Мейдън в София с класическия им вокал Брус Дикинсън и билетите са почти разпродадени, когато Яник Герс пада от сцената в Германия, чупи ръка и концертът е отменен. Вместо тях идва групата Мотър Хед.
2007 г., 4 юни — Концерт на Айрън Мейдън в София, на стадион "Локомотив". Подгряващи групи са Ахат и Лорън Харис (дъщеря на Стив Харис ) с бандата си.
[редактиране] Дискография
[редактиране] Студийни албуми
Iron Maiden - 1980
Killers - 1981
The Number of the Beast - 1982
Piece of Mind - 1983
Powerslave - 1984
Somewhere in Time - 1986
Seventh Son of a Seventh Son - 1988
No Prayer for the Dying - 1990
Fear of the Dark - 1992
The X Factor - 1995
Virtual XI - 1998
Brave New World - 2000
Dance of Death - 2003
A Matter of Life and Death - 2006
[редактиране] Изпълнения на живо
Live After Death - 14.10.1985
Live at Donington - 22.08.1992
A Real Live One - 22.03.1993
A Real Dead One - 18.10.1993
Rock in Rio - 26.03.2002
Death on the Road - 30.08.2005
[редактиране] Компилации
The First Ten Years - 1990
The Story So Far (part one) - 1995
The Story So Far (part two) - 1995
Best of the Beast - 1996
Eddie's Head - 1998
Ed Hunter - 1999
Edward The Great - 2002
Eddie's Archive - 2002
The Essential Iron Maiden - 2005
Edward The Great - 2005
[редактиране] Видео/DVD
Live at the Rainbow - 1980
Video Pieces - 1983
Behind the Iron Curtain - 1985
Live After Death - 1985
12 Wasted Years - 1987
Maiden England - 1989
The First Ten Years - The Videos - 1990
From There to Eternity - 1992
Donington Live 1992 - 1993
Raising Hell - 1993
Classic Albums: The Number of the Beast - 2001
Rock in Rio - 2002
Visions of the Beast - 2003
The Early Days - 2004
Death on the Road - 2006
[редактиране] Сингъли
The Soundhouse Tapes - 1979
Running Free - 1980
Sanctuary - 1980
Women in Uniform - 1980
Live!! + one - 1980
Twilight Zone/Wrathchild - 1981
Purgatory - 1981
Maiden Japan - 1981
Run to the Hills - 1982
The Number of the Beast - 1982
Flight of Icarus - 1983
The Trooper - 1983
2 Minutes to Midnight - 1984
Aces High - 1984
Running Free (live) - 1985
Run to the Hills (live) - 1985
Wasted Years - 1986
Stranger in a Strange Land - 1986
Can I Play With Madness - 1988
The Evil That Men Do - 1988
The Clairvoyant - 1988
Infinite Dreams (live) - 1989
Holy Smoke - 1990
Bring Your Daughter ... to the Slaughter - 1990
Be Quick or be Dead - 1992
From Here to Eternity - 1992
Wasting Love - 1992
Fear of the Dark (live) - 1993
Hallowed by the Name (live) - 1993
Man on the Edge - 1995
Lord of the Flies - 1996
Virus - 1996
The Angel and the Gambler - 1998
Futureal - 1998
The Wicker Man - 2000
Out of the Silent Planet - 2000
Run to the Hills - 2002 re-release
Wildest Dreams - 2003
Rainmaker - 2003
No More Lies - 2004
The Number of the Beast - 2005 re-release
The Trooper - 2005 re-release
The Reincarnation of Benjamin Breeg - 2006
[редактиране] Виж Също
Метъл
Джудас Прийст
Лед Цепелин
Дийп Пърпъл
Блек Сабат
Рейнбоу
Брус Дикинсън
[редактиране] Външни препратки
http://www.ironmaiden.com/ Официален сайт на iron maiden
http://www.ironmaidenforever.hit.bg/ Фен сайт
Phantom Of The Opera - Everything about Iron Maiden
Няма коментари:
Публикуване на коментар